قالب مدولار

قالب مدولار چیست؟

آیا تا به حال به ساختمان های بلند و بزرگ نگاه کرده اید ؟ چگونه این ساختمان ها به وجود می آیند؟ برای ساخت و ساز از چه وسایلی استفاده می کنند؟همیشه و همه جا انسان برای انجام کارهایش از ابزارآلات بهره می برد تا بتواند کارهایش را راحت تر و بهتر انجام دهد. در ساختمان سازی ابزارهای بیشماری هستند که آدم از آن ها جهت ساخت و ساز کمک می گیرد ، یکی از این وسایل قالب مدولار نام دارد. قالب مدولار یک قالب فلزی است که برای بتن ریزی از آن استفاده می کنند.بطور کلی برای استفاده کردن از یک سازه بتنی ،قالب مدولار مهم ترین وسیله است. این قالب از ابزارآلات نوین صنعتی محسوب می شود ، برای بتن ریزی به غیر از قالب به وسایل دیگری نیز نیاز داریم که عبارتند از:

 • سولجر
 • گیره
 • کلمپس یا پین و گوه
 • بلت و مهره
 • میان بلت
آیا تا به حال به ساختمان های بلند و بزرگ نگاه کرده اید ؟ چگونه این ساختمان ها به وجود می آیند؟ برای ساخت و ساز از چه وسایلی استفاده می کنند؟همیشه و همه جا انسان برای انجام کارهایش از ابزارآلات بهره می برد تا بتواند کارهایش را راحت تر و بهتر انجام دهد. در ساختمان سازی ابزارهای بیشماری هستند که آدم از آن ها جهت ساخت و ساز کمک می گیرد ، یکی از این وسایل قالب مدولار نام دارد. قالب مدولار یک قالب فلزی است که برای بتن ریزی از آن استفاده می کنند.بطور کلی برای استفاده کردن از یک سازه بتنی ،قالب مدولار مهم ترین وسیله است. این قالب از ابزارآلات نوین صنعتی محسوب می شود ، برای بتن ریزی به غیر از قالب به وسایل دیگری نیز نیاز داریم که عبارتند از:

کاربرد قالب مدولار

قالب مدولار به تنهایی هیچ کاربردی ندارد و برای استفاده از آن باید تمام قطعات آن را که نامشان در بالا ذکر کردیم به قالب وصل کنیم. در این حالت قالب به صورت یک سیستم در می آید که در این حالت آن را سیستم قالب مدولار می نامیم.مهم ترین کاربرد این وسیله استفاده در بتن ریزی و برپایی اجزای سازه ها مانند : شناژها ، دیوار های یک طرفه و دوطرفه ، ستون های مدور یا چهار گوش ،دیوار های برشی ، فونداسیون ، تیر و دال و کف استفاده کرد.مهم ترین نکته قالب های مدولار این است که تنها برای ساخت و بتن ریزی منازل مسکونی ساخته نشده اند ؛ یعنی شما می توانید از آن در برپایی و بتن ریزی سایر سازه ها مثل : بتن ریزی و ساخت پروژه های پیچده و سخت عمرانی ، پل سازی ، سوله سازی و … نیز کمک بگیرید.

مزایای استفاده از قالب مدولار 

قالب مدولار علاوه بر تمام کاربرد هایی که دارد مزایای ویژه ای دارد که کمتر در نمونه های مشابه این ویژگی ها دیده می شود. این مزایا عبارتند از :
 • استحکام بالا: مهم ترین علت مستحکم بودن این قالب جنس آن است که از آهن تهیه شده است اما به غیر از آن طراحی آن به گونه ای است که از استحکام بالایی برخوردار باشد.
 • قیمت مقرون به صرفه: قالب مدولار نسبت به دیگر نمونه های مشابه از قیمت بسیار پایین تری برخوردار است . غیر از آن این قالب نسبت به کارایی اش قیمت بسیار خوبی دارد.
 • مونتاژ راحت: از دیگر مزایای بسیار خوب این قالب مونتاژ راحت و سریع آن است که اگر یک کارگر که آشنایی اولیه با این قالب دارد بتواند قطعات آن را به هم وصل کند.
 • قابل استفاده در سازه های بسیار بلند: این قالب بتن ریزی به این خاطر که قابل مونتاژ شدن است می توان آن را در سازه های بلندی که دیگر قالب ها توانایی بتن ریزی در آن را ندارند استفاده کرد . این مزیتی است که در کمتر قالب ساختمانی موجود می باشد.
 • ایمنی بسیار زیاد: یکی از مهم ترین مسائلی که همیشه دغدغه کارفرمایان و مهندسان ساختمانی است ایمنی کارگران می باشد . ساز وکار استفاده شده در این قالب ساختمانی باعث می شود که ایمنی کارگران تضمین شود و کارگزاران و مهندسان از نظر ایمنی کارگران خود اطمینان داشته باشند.

ویژگی های این قالب

قالب مدولار به لحاظ اندازه انواع مختلفی دارد که برای هر سازه ،اندازه ی آن فرق دارد.قالب مدولار از نظر طولی در سه اندازه ی ۱ ،۱٫۵ و ۲متری ارائه میشود. عرض این قالب از ۱۰ سانتی متر تا ۵۰سانتی متر متغیر است. اندازه هایی که ذکر شد،اندازه های استاندارد میباشد اما بنابر سفارش مشتری طول و عرض قالب قابل افزایش دادن است.قالبی که طول آن بیشتر از ۲ متر و عرض ان بیشتر از ۵۰ سانتی متر باشد،قالب سفارشی محسوب میشود.
ضریب این قالب ها ۵ سانتی متر است.برای استفاده از این قالب برای سقف یا ستون ،باتوجه به اندازه ی سقف یا ستون ،این ضریب متغیر است و قابل کم و زیاد شدن است.ورقی که برای کف این قالب استفاده میشود ، ورق ۳ میلی متر SD37 فولاد مبارکه اصفهان میباشد و ورق ۵ میلی متری برای تسمه های دور تا دور این قالب استفاده میشود . این قالب باتوجه به سفارش مشتری ، از  فولاد مبارکه اصفهان و یا فولاد غرب اهواز قابل  عرضه میباشد.

نکات مهم در خرید این محصول

اگر مطالب بالا را مطالعه کرده اید و قصد خرید این قالب پر کاربرد و با صرفه را دارید باید چند نکته را در نظر بگیرید:
 • قالبی که قصد خرید آن را دارید نو است یا دست دوم: در واقع یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه داشت نو یا دست دوم بودن کالا است چون این قسمت در قیمت و کاردهی محصول بسیار تاثیرگذار است پس حتما به آن توجه ویژه ای داشته باشید.
 • زمان تولید آن کی بوده است: اگر دقت کرده باشید هر چقدر وسایل و ابزارآلات جدید تر باشند نسبت به نمونه های قبلی خود کارایی بیشتری دارند . این مثال برای قالب مدولار نیز باید رعایت شود ، چون هر چقدر آن جدیدتر باشد کارایی آن نیز بیشتر است.
 • از کجا آن را خریداری می کنید: اگر محصولی که خریداری می کنید از یک کارگاه معمولی و بدون مجوز باشد مطمئن باشید که استانداردهای لازم در ساخت آن به کاربرده نمی شود ، حال اگر کالای مورد نظر خود را از کارگاه یا شرکت که از تمامی فرایندها و ساخت وسازهای استاندارد جهت ساخت محصول استفاده می کند خریداری نمایید ، کیفیت آن بسیار بالاتر خواهد بود.
حال اگر شما قصد خرید قالب مدولار با بیشترین کیفیت و کمترین قیمت را دارید می توانید با اطمینان خاطر از فروشگاه جک و قالب رئیسی  این محصول را خریداری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


نُه − = 6